Franciaország történelmi korszakai
Az ősember megjelenésével kezdődik Franciaország gazdag történelme, melyről több ezer történelmi emlékhely mesél.
Őskori barlangok és gallo-római helyszínek
A 19. századtól kezdve aktív ásatások folytak a franciaországi őskori helyszíneken, melyekre ellátogatva valódi időutazásban lehet részünk. A Dordogne-i vallée de la Vézère völgyben található Lascaux (Unesco) vagy az Ardèche-i grotte Chauvet-Pont d’Arc barlang számos rajzot és karcolatot rejt, melyek őseink életéről és a civilizáció hajnaláról mesélnek. Franciaországban számos fontos emlékhely van, mely a római birodalom nagyságát hirdetei: a Pont du Gard, mely a világ legmagasabb római vízvezetéke (Unesco kincs), az Arles-i aréna vagy Nîmes ókori római temploma, a Maison Carrée.
![]() |
Barlangfestmények |
A középkori feudalizmustól XIV. Lajos egyeduralmáig
A római birodalom bukása fémjelzi a középkor és a frank királyság kezdetét, I. Klodvig uralkodásával, akinek a sírja a Saint-Denis Bazilikában található. Míg a lovagok keresztes hadjáratokra indultak a zarándokok Santiago de Compostela-ba, ahova ma már a Szent Jakab zarándokút vezet, melynek során számos Unesco-s világörökség található. Középkori erődök és városok szinesítik Franciaországot több helyszínen is, mint pl. a Le Mans-i Cité Plantagenêt, a pikárdiai châteaux de Coucy et de Pierrefonds kastélyok és a híres Carcassonne-i erődváros (Unesco).
A Száz éves háború után (1337-1453) az erődök lassan elveszítették védekező funkciójukat. Ekkor jött a reneszánsz korszaka, amikor az irodalom és a művészet kibontakozott. I. Ferenc király uralkodása idején a kultúra és a művészet virágzott a Loire-völgyi kastélyok udvaraiban: Chambord, Azay-le- Rideau és Amboise.
XIV. Lajos uralkodása az abszolút monarchia tökéletes példája. A Versailles-i kastély után a Napkirály megkérte Vauban építészt, hogy tervezzen olyan védelmi épületeket, melyek garantálják a királyság határait. Ezek az erődök (Besançon-i és Blaye-i citadella, Longwy vagy Mont-Dauphin,…) ma már az Unesco listájára is felkerültek.
Az elsőtől a második császárságig
A XIX. század elejét I. Napóleon győzelmei határozták meg, mely előtt a párizsi Champs-Elysées sugárúton található Arc de Triomphe diadalív is tiszteleg. Szintén Párizsban található a császár sírja, a Hôtel des Invalides-nál. 1852-1870-ig Napóleon unokaöccse volt a Francia Második Köztársaság elnöke: ezalatt Eugénia francia császárné felavatta kínai múzeumát a Fontainebleau-i kastélyban. III. Napóleon, a második császárság uralkodója pedig arra kérte Haussmann bárót, hogy Párizst egymodern várossá alakítsa át.
![]() |
I. Napóleon |
A XX. század világháborúi
1914-1918-ig tartott az első, majd 1939-1945-ig a második világháború, melyek Franciaország több helyszínén is folytak. A Mémorial de Caen múzeum, Somme-i circuit du Souvenir, a Colombey-les-Deux-Eglises-i Mémorial Charles de Gaulle emlékhely, katonasírok, katonai temetők, harcterek... hirdetik ennek a sötét korszaknak az emlékeit.
XXI. század: újszerűség és futurizmus
A harmadik évezred már a jövő felé fordul: napjainkban is folyamatosan tart a technikai fejlődés, melynek példáit a párizsi Cité des Sciences et de l’Industrie parkban is megcsodálhatjuk. A Toulouse-i Űrközpontban (Cité de l’Espace) képzeletbeli űrutazást is tehetünk, a Pireneusokban található Pic du Midi kilátóban pedig a csillagvizsgáló segítségével ismerhetjük meg jobban az égitesteket. Különleges alkalmakkor a technikának köszönhetően már 3D-s vizuális képelemekkel is fel szokták dísziteni Franciaország legszebb műemlékeit, pl. Lyon-ban láthatunk erre példát a Fények Ünnepén.
Ami a modern építészetet illeti, már Franciaország szerte találunk ilyen épületeket: a japán Sanaa által épített Louvre-Lens múzeum, a Marseille-i Európai és Földközi-tengeri civilizáció múzeuma (MuCEM) vagy a jövőbeni Bordeaux-i Cité des Civilisations du Vin központ.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése