2016. december 11., vasárnap


Marseille




Marseille Franciaország második legnagyobb városa, egyben a legnagyobb kikötőváros, ebből következően élénk kereskedelme van. Provence-Alpes-Côte d’Azur régió és Bouches-du-Rhône megye székhelye. Marseille a dél-franciaországi Provence-ban, a Földközi-tenger partján fekszik. Lakóinak száma kb. 850 000-900 000 között van.




Történelme

A várost Kr. e. 600-ban phókaiai görögök alapították, Massalia néven, akik az etruszkok, a karthágóiak és a kelták folyamatos fenyegetései miatt voltak kénytelenek szövetségre lépni a rómaiakkal. Valójában ennél sokkal régebben ember lakta terület lehetett ez.

A franciák egyébként a nagyváros mai polgárait is phókiaiaknak, illetve phocéenseknek nevezik. Mivel Massilia ettől fogva közvetítő szerepet játszott a római és a gall piac között, a város kereskedelme fellendült. Marseille csak Julius Caesar uralkodása idején vesztette el függetlenségét, mert egy polgárháborúban rossz oldalra állt. 1347-ben a város kikötőjéből sugárzott szét a pestisjárvány Európa szerte. A 17. században itt alakult meg az Afrikai Társaság, ami a világkereskedelemben később rendkívül erőssé váló Indiai Társaság elődje volt. A kikötőváros látványos fejlődést mégiscsak a 19. században, az ipari forradalom idején produkált, melyben a francia gyarmatosítás szerepet játszott. Oly annyira, hogy 1906-ban, majd 1922-ben Marseille adott otthont az első, nagy sikerű, francia gyarmati kiállításoknak. A város utoljára még a második világháborút megsínylette, nemcsak a németek, a szövetségiek is bombázták.



Nevezetességei

  • Régi kikötő
  • Notre Dame de la Garde székesegyház: neobizánci stílusú bazilika a város felett
  • If vára: ahol Alexandre Dumas regénye szerint Edmond Dantès, a későbbi Monte Cristo grófja raboskodott
  • Unité d'Habitation: Le Corbusier tervei alapján épült
  • Pierre Puget park
  • Szent Viktor apátság
  • „calanques”-ok: sziklafallal körbevett tengeröblök
  • Tengerparti erőd. Régen aki ellenséges szándékkal jött, biztos lehetett abban, hogy nem jut be a kikötőmedencébe.



Marseille kikötője






Marseille zászlaja

Marseille címere



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése