A Sorbonne
A legrégebbi francia felsőoktatási intézmény, az 1170-ben létrehozott Párizsi Egyetem egyik kollégiuma volt a Sorbonne, amely alapítójáról, Robert de Sorbon teológusról kapta a nevét. A szegényparaszti családból származó, magát IX. Lajos király udvari lelkészévé felküzdött teológus a diákok elhelyezésére hozta létre 1257-ben a kollégiumot.
Története
A Párizsi Egyetem is egyházi intézményként indult, a Notre Dame székesegyház iskoláiból jött létre, pápai támogatással. A középkorban a párizsi egyetem az első helyet vívta ki az európai egyetemek között. A 16. század első harmadában már egy kicsit megkopott a régi fénye, mivel sok másik egyetem is nagyon jó hírnévnek örvendett, de a komoly tudományok művelése terén még mindig vezető szerepet játszott.
Hamarosan az egyetemi teológiai oktatás központja lett a kollégium, és egy idő után már magát Párizs egyetemét is Sorbonne-ként emlegették. A városnak csaknem egyharmadát tették ki a különféle kollégiumok, ahol főként a különféle alapítványi ösztöndíjasok vagy a fizető diákok laktak és tanultak. A Szajnától délre eső városrész, a ma is ismert nevén Quartier Latin (Latinnegyed) mintegy 12-15 ezer diáknak nyújtott otthont. A tudományegyetem a teológiai, kánonjogi, orvosi és szabadművészeti karokat foglalta magába. Ez utóbbiban bölcseletet, klasszikus nyelveket és retorikát oktattak. Az egyetem tanulói nemzetiség szerint elkülönülve laktak és tanultak a különböző kollégiumokban. Négy nemzetiséghez lehetett tartozni: normandiai, picardiai, német és francia. A francia csoportba tartoztak a Párizstól keletre és délre lakó franciák, valamint a spanyol, portugál és olasz tanulók.
A Sorbonne-hoz köthető híres emberek
- Alexandr Aljechin, sakkvilágbajnok 1927 és 1935 között
- V. Sándor ellenpápa
- Jean-Jacques Ampère történész, André-Marie Ampère fizikus fia
- XVI. Benedek pápa
- Henri Bergson filozófus
- Claude Bernard biológus
- Nicolas Boileau költő
- Émile Borel matematikus
- Ferdinand Buisson Nobel-békedíjas
- Michel Butor író
- Pierre de Coubertin francia sportvezető, a NOB elnöke
- Marie Curie fizikus
- Pierre Curie fizikus
- Marina Ivanovna Cvetajeva költő
- Simone de Beauvoir író
A Sorbonne-on tanult magyarok
- József Attila (1926-27) költő
- Karády Viktor (1959-65) franciaországi magyar szociológus, társadalomtörténész, az MTA tagja
- Köpeczi Béla (1946-49) művelődés- és irodalomtörténész, az MTA tagja, 1982–1988 között Magyarország művelődési minisztere
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése