2016. december 22., csütörtök

Versailles-i kastély

Versailles korábban - a XVII. század második felétől a Nagy Francia Forradalomig - a Francia Királyság  fővárosa, a királyok lakóhelye volt. Napjainkban Párizs egyik gazdag külvárosa, és még mindig fontos adminisztratív és bírósági központ. Párizs nyugati külvárosa, a főváros központjától 17,1 km-re fekszik. Versailles világhírű a versailles-i kastélyról, mely az építtető XIV. Lajos király jóvoltából a világ legnagyobb és legpompázatosabb kastélya volt a XVIII. században.

XIV. Lajos földöntúli eredetű hatalmát akarta szimbolizálni, ezért újjáélesztette a napkultuszt. Jól illett egy abszolutisztikus uralkodóhoz ez a titulus: a király úgy ad fényt és meleget a birodalmának, ahogyan a Nap a Földnek. Mi sem szimbolizálhatja jobban a tündöklést, a Nap ragyogását, mint egy káprázatos és csillogó kastély. Ez lett Versailles, a pompa, a fény, a ragyogás, a hatalom szimbóluma: 1682-től 1789-ig a francia királyok lakhelye.
Versailles egy kicsi falucska volt, majd miután XIV. Lajos felépíttette a kastélyt, ez lett a francia politikai élet központja. Helyén eredetileg egy kis méretű, korai barokk vadászkastély állt, melyet apja, XIII. Lajos építtetett. Ezt kezdte el átépíteni és bővíteni 1688-ban a Napkirály megbízásából a művész-hármas: Levau, Lebrun és Le Nötre. A munka első ütemében Levau körülépítette a meglevő kastélyt, s ahhoz csatlakozva egy újabb, nagyobb méretű előudvart alakított ki. Levau halála után Mansart vette át az irányítást. Az addig elkészült épülettömbhöz, mely a jelenlegi kastély kertre néző nagy rizalitja, két oldalról belső udvarok köré elrendezett szárnyakat csatolt, egységesítette a homlokzatokat s felépítette a kápolnát.
A versailles-i kastély tulajdonképpen egy megközelítően 500 m hosszú, terjengős épület. Belépéskor a francia királyok sorfala fogadja a látogatókat, komótosan, felségesen, szigorú időrendben állnak. Felbecsülhetetlen pompa és szigorú rend uralkodik mindenütt. A miniszterek és más méltóságok a kertre néző észak-déli szárnyakban laktak, míg az udvaroncok szobái a falura néztek. A királyi lakosztályok a palota központi részének első emeletén voltak. A királyé északra, a királynéé délre nézet. Minden szeglet freskókkal díszített, aranycirádákkal, selyemtapétákkal, nemesen faragott bútorokkal terhes.
A kastély legpompásabb helyisége a La Galérie des Glaces, a Tükörgaléria. A nevezetes, 73 méter hosszú folyosószerűen elnyúló terem oldalfalait márvány pilaszterek tagolják és a 17 kertre nyíló ablakokkal szemben hatalmas tükrök díszítik. A boltfelületet dekoratív stukkó keretrendszer osztja. A keretek között kimaradó, váltakozó nagyságú mezőket gazdag színhatású festmények töltik ki. Ebben az ametisztcsillároktól szikrázó, lenyűgöző gazdagságot sugárzó "szobácskában"  írták alá az első világháborút lezáró békeszerződést a legyőzött Németországgal...
A kastély mögött terül el Versailles legnagyobb értéke, az óriási park. Lajos kertésze, Le Nôtre, uralkodója leglehetetlenebb kívánságait is teljesítette. Nôtre nem csak egy kertet tervezett a királynak, hanem egy olyan barokk várost, amely tele van meglepetésekkel. Lajos mint a magas fák szerelmese maga válogatta ki a fenyőket, nyárfákat és platánfákat, melyeket Flandria, sőt Itália vidékeiről telepítettek ide. Hasonló módon kedvelte a virágokat, főként az erős illatúakat. A kertész állandóan kereste azokat a ritka illatokat, melyek megörvendeztették a királyt. A sugárutak mentén szerveződő kertet virágdíszes teraszok, lépcsők, szökőkutak, tágas vízmedencék gazdagítják. A 800 hektáros parkban van növényház, nyírott cserjékkel kiképzett labirintus, pavilon, majorság, színház.
Versailles remekbe szabott falai a francia udvari arisztokrácia hanyatlásának tanúi. Lajos húsz év alatt tízmillió frankot költött nagyzási hóbortjaira, aztán pénzszűkébe került. Dicsősége, hatalma hanyatlott, az európai királyi házak szövetkeztek ellene és háborút indítottak. A forradalom idején a korábban hatalmas összegeket felemésztő palotára lassú pusztulás leselkedett.
Az 1789-es forradalom alatt kincseit részben megsemmisítették, de I. Napóleon még ott töltötte a nyarakat. Helyrehozataláért azonban még az utána következő Bourbon királyok sem tettek semmit. Végül 1830-ban Lajos Fülöp a nemzetnek ajándékozta azzal, hogy "váljon Franciaország minden dicsőségét bemutató" múzeummá. 2005-ben elkezdődött a kastély rekonstrukciója. Versailles ma igazi turistalátványosság. Mintegy 10 millióan keresik fel évente, így a párizsi Eurodisney után az épület a második leglátogatottabb attrakció Franciaországban.







A Márványudvar








A Tükörgaléria




2016. december 21., szerda

Párizsi katakombák

párizsi katakombák egy 300 km hosszú alagútrendszer Párizs alatt. A hivatalos neve franciául l'Ossuaire Municipal. Ennek egy kis szakasza vezetett túrák keretében látogatható.

Története:
Régen kőbánya volt itt, innen bányászták a követ Párizs építéséhez. Később azonban bezárt, majd a 18. század második felében, amikor Párizs rohamosan terjeszkedni kezdett, és a súlyos közegészségügyi veszélyt jelentő régi köztemetőket felszámolták, a halottak csontjait ebbe a kiürült alagútrendszerbe szállították le. Összesen kb. 6 millió ember földi maradványai találhatóak lent. A csontokat sorban rendezték el, közéjük díszítésnek koponyákat helyeztek. Valahol a koponyák sorban helyezkednek el, máshol kereszt vagy szív alakban.
Először 1867-ben nyílt meg a kíváncsiskodók előtt, majd 2009 szeptemberében a vandalizmus miatt bezárt. Később, december 19-én újranyílt. A látogatók többsége szerint még ma is hallhatóak az exhumáltak kísérteties sóhajai és misztikus hangjai. 


A párizsi katakombák számos könyvnek, filmnek és videojátéknak szolgáltak alapul.

Könyvek: 
Rick Riordan : A 39 kulcs : A csontlabirintus

Filmek:
  • Katakombák – 2007-es horrorfilm
  • A Notre Dame-i toronyőr – 1996-os Walt Disney animációs film
  • Két nap Párizsban – 2007-es film
  • Úgy fent, mint lent - 2014-es horrorfilm


Videójátékok:
  • Deus Ex játék egy része
  • The Saboteur – francia video játék 2009-ből
  • Medal of Honor: Underground (PlayStation) – a második pályán látható a katakomba
  • Call of Duty: Modern Warfare 3 – Iron Lady, Bag and Drag című pálya


Ha van kedvetek, nézzétek meg: https://www.youtube.com/watch?v=IZDi2oG-oYo












2016. december 18., vasárnap

Lyon



Lyon egy nagy város Franciaországban, a Rhône-Alpes régió és Rhône megye székhelye. Párizs után a legnagyobb agglomerációval rendelkezik.


Történelme

Lyon területén a legkorábbi állandó településről származó leletek a vaskorból maradtak fenn. Lugdunum városát Kr. e. 43. október 9-én alapította Lucius Munatius Plancus, Julius Caesar helytartója. Kr. e. 27-ben Lugdunum Gallia Lugdunensis provincia székhelye és a három gall tartomány birodalmi központja lett. A város politikai szerepén túl hamar komoly gazdasági szerepre is szert tett. Fejlődése a 2. században tovább folytatódott, lakossága elérte az 50000 főt is. A metropoliszba sok keresztény is érkezett, akiknek a hatására a város hamar az új vallásra tért át, és keresztény kulturális központtá fejlődött.
197-ben azonban Septimius Severus a lugdunumi csatát követően felégette a várost, keresztény lakóit pedig nagyrészt megölette. Később többször germánok szállták meg, így a 3. század végére Lugdunum elvesztette Gallia irányítói szerepét – ezt Trier vette át –, a város nagy része kihalt.
437-ben a burgundok foglalták el a várost, amelyet 461-ben fővárosukká tettek. 532-ben Chlodion a Frank Birodalomba olvasztotta Burgundiát. A központi hatalom azonban nagyon gyengének bizonyult.
9. és 10. században a várost több támadás érte. 1032-ben a Német-római Császársághoz került Lyon. 1078-ban VII. Gergely pápa a lyoni püspökséget érseki rangra emelte.A várost 1307-ben Franciaországhoz csatolták, az egyházi hatalmat háttérbe szorították.
A 15. században egyre több olasz kereskedő látogatott el a lyoni adómentes vásárokra, majd közülük többen ideköltöztek, és létrehozták Lyon reneszánsz negyedét, a Vieux-Lyont az 5. kerületben.
Az 1789-es francia forradalom a lakosságból kb. 3000 ember életét követelte.



Nevezetességei

  • Vieux Lyon (reneszász városrész)
  • Place des Terreaux és a Városháza
  • Opera
  • Három Gall Amfiteátrum
  • Antik színház
  • Place Bellecour
  • Parc de la Tête d'Or
  • Fourvière tornya
  • traboule-ok (átjáróutcák)
  • Saint-Nizier templom
  • Saint-Martin d'Ainay apátság
  • Hôtel-Dieu
  • Szent Bonaventúra-templom
  • Croix-Rousse
  • Notre-Dame de Fourvière bazilika
  • Prímási székesegyház
  • Cité International (modern városrész)









Lyon címere

Lyon zászlaja

2016. december 17., szombat

Moulin Rouge
 

A Moulin Rouge Párizs nemzetközileg leghíresebb szórakozóhelye. Jelentése: Vörös Malom.
A lokált 1889. október 5-én a párizsi Montmartre-on nyitották meg, amikor virágzott a gondatlan
kulturális- és a művészi élet. Alapítója Joseph Oller.
900 férőhelyes nézőterének 97 százalékos a kihasználtsága van és az év 365 napján nyitva áll mindenki előtt. A látogtók a világ minden tájáról érkeznek, de a franciák is nagy számban látogatják. Évente kb.: 630 ezer ember szórakozik itt. Különleges, erotikus, ugyanakkor akrobatikus képességeket igénylő és magas művészi színvonalat nyújtó varietéműsoraival szempillantás alatt a párizsi élet központi helyévé vált.
amikor virágzott a gondatlan kulturális- és a művészi élet.

Read more at: http://ee.france.fr/hu/discover/moulin-rouge-vilag-legnagyobb-mulatoja-0
amikor virágzott a gondatlan kulturális- és a művészi élet.

Read more at: http://ee.france.fr/hu/discover/moulin-rouge-vilag-legnagyobb-mulatoja-0
Lehetőség van a revük megtekintése mellett vacsorázni, iszogatni és egyszerűen kikapcsolódni... Az árak nagyon magasak, egy előadás vacsorával 175 eurótól kezdődik, egy sima előadás 80 eurótól. 
 
Moulin Rouge táncosai igen megbecsült személyek, akik hosszas válogatás után állhatnak színpadra. 14 ország legjobbjai szórakoztatják minden este a közönséget.
80 művész lép fel esténként kétszer a revue Féerie című műsorban: 1 000 strasszos, csillogó kosztüm, díszes dekoráció, egyedi zenék és nemzetközi siker...
Mi magyarok is büszkék lehetünk, hiszen az 1930-as években Rökk Marika is itt táncolt revütáncosként.

Érdekesség: Régen előfordult, hogy egy táncosnő többet keresett mint egy mosónő, vagy mint egy gyári munkás.  


Kánkán
Ez a szórakoztató forma is itt született, ahol abban az időben a léhaság, a bulizás és a különcség volt a jellemző... Sokan a botrányos tánc, a kánkán híre miatt voltak kíváncsiak a mulatóra.
 
 
A Moulin rouge közben igazi emblematikus helyszíne lett Párizsnak, számos filmrendezőt megihletett a hely szelleme.
 
  •  Moulin Rouge (1928, r.: Ewald André Dupont)
  • Moulin Rouge (1934, r.: Sidney Lanfield)
  • Moulin Rouge (1940, r.: André Hugon)
  • Moulin Rouge (1941, r.: Yves Mirande)
  • Moulin Rouge (1952) r.: John Huston
  • French Can Can (1955, r.: Jean Renoir
  • Moulin Rouge! (2001, r.: Baz Luhrmann)
  • Public Enemy No. 1 (2008, r.: Jean-François Richet)
 
Itt láthattok egy rövid videót, hogy milyen is egy előadás:  https://www.youtube.com/watch?v=HcJjdseb2bk&t=3s
 
 
 





Rökk Marika

2016. december 11., vasárnap


Marseille




Marseille Franciaország második legnagyobb városa, egyben a legnagyobb kikötőváros, ebből következően élénk kereskedelme van. Provence-Alpes-Côte d’Azur régió és Bouches-du-Rhône megye székhelye. Marseille a dél-franciaországi Provence-ban, a Földközi-tenger partján fekszik. Lakóinak száma kb. 850 000-900 000 között van.




Történelme

A várost Kr. e. 600-ban phókaiai görögök alapították, Massalia néven, akik az etruszkok, a karthágóiak és a kelták folyamatos fenyegetései miatt voltak kénytelenek szövetségre lépni a rómaiakkal. Valójában ennél sokkal régebben ember lakta terület lehetett ez.

A franciák egyébként a nagyváros mai polgárait is phókiaiaknak, illetve phocéenseknek nevezik. Mivel Massilia ettől fogva közvetítő szerepet játszott a római és a gall piac között, a város kereskedelme fellendült. Marseille csak Julius Caesar uralkodása idején vesztette el függetlenségét, mert egy polgárháborúban rossz oldalra állt. 1347-ben a város kikötőjéből sugárzott szét a pestisjárvány Európa szerte. A 17. században itt alakult meg az Afrikai Társaság, ami a világkereskedelemben később rendkívül erőssé váló Indiai Társaság elődje volt. A kikötőváros látványos fejlődést mégiscsak a 19. században, az ipari forradalom idején produkált, melyben a francia gyarmatosítás szerepet játszott. Oly annyira, hogy 1906-ban, majd 1922-ben Marseille adott otthont az első, nagy sikerű, francia gyarmati kiállításoknak. A város utoljára még a második világháborút megsínylette, nemcsak a németek, a szövetségiek is bombázták.



Nevezetességei

  • Régi kikötő
  • Notre Dame de la Garde székesegyház: neobizánci stílusú bazilika a város felett
  • If vára: ahol Alexandre Dumas regénye szerint Edmond Dantès, a későbbi Monte Cristo grófja raboskodott
  • Unité d'Habitation: Le Corbusier tervei alapján épült
  • Pierre Puget park
  • Szent Viktor apátság
  • „calanques”-ok: sziklafallal körbevett tengeröblök
  • Tengerparti erőd. Régen aki ellenséges szándékkal jött, biztos lehetett abban, hogy nem jut be a kikötőmedencébe.



Marseille kikötője






Marseille zászlaja

Marseille címere



2016. december 10., szombat

Louvre
 

A Louvre Párizs központi részén, a Szajna jobb partján található nemzeti múzeum, a világ egyik legismertebb és 1793 óta Párizs legnagyobb múzeuma. 60 600 m2-es területén, közel 35 ezer műtárgyat őriznek az őskortól napjainkig. Köztük 7500 festményt, 1850 szobrot. Az európai képzőművészetek gyűjteménye mellett egyiptomi, iszlám, keleti, görög, római és etruszk emlékek is megtekinthetők. Nemhiába keresik fel évente több millióan, hiszen itt mindenki láthat a saját kultúrájából származó kincseket, és csodálhatja meg a híres festők méghíresebb képeit. 2013-ban 9,3 millióan látogatták, ezzel pedig kiérdemelte a világ leglátogatottabb múzeumának szóló I.helyezést.
A múzeumhoz tartozó üveg piramis is látványosságnak számít, az arra járó turisták előszeretettel fényképezkednek vele.


Az épület:
1204-ben II. Fülöp Ágost királyi kastélynak építtette. 1364 és 1380 között V. Károly király gót stílusban átépíttette. I. Ferenc és II. Henrik pedig gyönyörű reneszánsz királyi várat emeltetett belőle. Medici Katalin királyné a székhelyéül választotta és kibővítette, IV. Henrik pedig közbeeső épületekkel, a Tuileriákkal is összekötötte.
 Ez a régi Louvre, melyhez XIV. Lajos az új Louvre-t csatolta, úgy hogy az épület négy szárnya a palota udvarát négyzet alakban zárja be. Miután a királyok kiköltöztek belőle, tudósok és művészek lakták egészen 1805-ig, mikor Napóleon császár azzal a feladattal bízott meg építészeket, hogy építsék ki a Louvre-ot. Ez a folyamat azonban csak III.Napóleon uralkodása alatt fejeződött be. 1871 óta ma már a pénzügyminisztériumon kívül csak a múzeum van a Louvre-ban.







A piramis:
A Louvre udvarán lévő üvegpiramis, acélból, alumíniumból és üvegből készült. 21,65 m magas,35,40 m oldalhosszúságú. Azt hogy pontosan hány üveglapból áll nem tudjuk, csak azt, hogy  666-nál több.


Néhány híres műalkotás a múzeumból:
  • Leonardo da Vinci: Mona Lisa 
  • Méloszi Aphrodité (görög szobor)
  • Delacroix: Szabadság vezeti a népet
  • Nicolas Poussin: Szabin nők elrablása
  • Vermeer: Csipkeverőnő
  • Milói Vénusz
  • Hammurapi törvényoszlopa
  • stb...


 Itt egy rövid bemutató tekinthető meg a Luvre-ról: https://www.youtube.com/watch?v=z4emQAlH9uw




Ez egy térkép a Louvre-ról, itt látszanak a hatalmas méretek


Jean Fouquet önarcképe

Read more at: http://ee.france.fr/hu/discover/louvre-felfede


2016. december 3., szombat


A Sorbonne


A legrégebbi francia felsőoktatási intézmény, az 1170-ben létrehozott Párizsi Egyetem egyik kollégiuma volt a Sorbonne, amely alapítójáról, Robert de Sorbon teológusról kapta a nevét. A szegényparaszti családból származó, magát IX. Lajos király udvari lelkészévé felküzdött teológus a diákok elhelyezésére hozta létre 1257-ben a kollégiumot.


Története

A Párizsi Egyetem is egyházi intézményként indult, a Notre Dame székesegyház iskoláiból jött létre, pápai támogatással. A középkorban a párizsi egyetem az első helyet vívta ki az európai egyetemek között. A 16. század első harmadában már egy kicsit megkopott a régi fénye, mivel sok másik egyetem is nagyon jó hírnévnek örvendett, de a komoly tudományok művelése terén még mindig vezető szerepet játszott.
Hamarosan az egyetemi teológiai oktatás központja lett a kollégium, és egy idő után már magát Párizs egyetemét is Sorbonne-ként emlegették. A városnak csaknem egyharmadát tették ki a különféle kollégiumok, ahol főként a különféle alapítványi ösztöndíjasok vagy a fizető diákok laktak és tanultak. A Szajnától délre eső városrész, a ma is ismert nevén Quartier Latin (Latinnegyed) mintegy 12-15 ezer diáknak nyújtott otthont. A tudományegyetem a teológiai, kánonjogi, orvosi és szabadművészeti karokat foglalta magába. Ez utóbbiban bölcseletet, klasszikus nyelveket és retorikát oktattak. Az egyetem tanulói nemzetiség szerint elkülönülve laktak és tanultak a különböző kollégiumokban. Négy nemzetiséghez lehetett tartozni: normandiai, picardiai, német és francia. A francia csoportba tartoztak a Párizstól keletre és délre lakó franciák, valamint a spanyol, portugál és olasz tanulók.



A Sorbonne-hoz köthető híres emberek

  • Alexandr Aljechin, sakkvilágbajnok 1927 és 1935 között
  • V. Sándor ellenpápa
  • Jean-Jacques Ampère történész, André-Marie Ampère fizikus fia
  • XVI. Benedek pápa
  • Henri Bergson filozófus
  • Claude Bernard biológus
  • Nicolas Boileau költő
  • Émile Borel matematikus
  • Ferdinand Buisson Nobel-békedíjas
  • Michel Butor író
  • Pierre de Coubertin francia sportvezető, a NOB elnöke
  • Marie Curie fizikus
  • Pierre Curie fizikus
  • Marina Ivanovna Cvetajeva költő
  • Simone de Beauvoir író



A Sorbonne-on tanult magyarok

  • József Attila (1926-27) költő
  • Karády Viktor (1959-65) franciaországi magyar szociológus, társadalomtörténész, az MTA tagja
  • Köpeczi Béla (1946-49) művelődés- és irodalomtörténész, az MTA tagja, 1982–1988 között Magyarország művelődési minisztere



A Sorbonne

Notre-Dame

 
A templom neve egy francia kifejezés, melynek magyar jelentése: "A mi Asszonyunk".
Ha Párizsra gondolunk, akkor az elsők között jut eszünkbe a Notre-Dame híres székesegyház. Ez a főváros egyik szimbóluma, az egyik legkedveltebb turistalátványosság. Nemhiába, hiszen nagyon szép és különleges templom, amely monumentális méreteivel és díszítettségével nagy hatást gyakorol az oda látogatókra. Bármikor arra járunk, mindig összefuthatunk egy csapat turistával, akik gyönyörködnek ebben a nem mindennapi alkotásban. Ha már ott vagyunk mindenképpen érdemes betekinteni, hiszen ha lehet ilyet mondani, akkor a templom belseje még szebb, mint a külseje és a belépés is ingyenes.
A párizsi Notre-Dame Katedrális napjainkban nem csak egy múzeum, vagy templom, hanem  a vallás egyik központja, az emberek otthona.

Története:
Alapkövét 1163-ban, Párizsban fektette le III. Sándor pápa, ezután 157 évig, 1320-ig építették. A francia forradalom alatt majdnem teljesen elpusztult,majd az eredeti terveknek megfelelően újjáépítették. Ma már teljes pompájában csodálható.
A Notre-Dame kőből épült, a nagy középkori templomokra jellemző keresztboltozatos megoldással. Ugyancsak a gótikus stílusra utalnak a faragott kőcsipkék, a  három gazdagon díszített ajtó, a díszes rózsaablakok, a hatalmas orgona, és belterének öt hajója.
A székesegyház hossza 128 méter, a szélessége 41 méter, az ikertornyok magassága 63 méter, egyszerre 6000 hívő befogadására alkalmas.

Ezen a linken láthattok egy kis bemutatást a templom belsejéről és külsejéről: https://www.youtube.com/watch?v=6CYGbFpeCiM


 A Notre-Dame-ról több film is készült Victor Hugo könyve a Notre-Dame de Paris alapján. 
Itt megtekinthetó a mese feldolgozás: http://mesekincstar.tv/a-notre-dame-i-toronyor-teljes-mese/
Itt pedig a nem mese feldolgozás: https://www.youtube.com/watch?v=JjaQ3DD8mDs&t=443s